niedziela, 13 marca 2011

Bluszcz

Bluszcze rosną na każdej glebie i w każdych warunkach, dlatego wspaniale nadają się do wypełniania trudnych przestrzeni w ogrodzie. Nie należy sadzić w trudnych warunkach pstrych odmian bluszczu, gdyż są one o wiele mniej wytrzymałe niż odmiany o liściach zielonych.
Bluszcze łatwo przystosowują się do warunków panujących w każdym ogrodzie. Możemy go użyć do pokrycia zacienionej ściany i stworzenia oryginalnej formy przestrzennej jak również pokrycia ziemi wzdłuż ścieżki.
Pnący bluszcz po ścianie domu wyglada atrakcyjnie, ale kiedy dorasta dachu lub okapu na to nie możemy pozwolić, dlatego musimy go przycinać kiedy siągnie futryn okien i drzwi, bo może wciskać się w drewno. Latem obcinamy 70 cm poniżej rynny. Nie pozwalajmy również piąć się po żywym drzewie, ponieważ łatwo będzie okrywał i zaduszał liście. Może rosnąć na dolnej części pnia, ale musi być przycinany by nie sięgał gałęzi.
Pięknie wygląda żywopłot z bluszczu, który jest łatwy w utrzymaniu i dorasta do wysokosci 1,5 m. W naszym klimacie dobrze rośnie bluszcz irlandzki lub inny gatunek okrywowy np.bluszcz kolchicki, czy pospolity. Jedna sadzonka na 1 m kwadratowy pokryje powierzchnię calkowicie po czterech latach.
Zasuszone pędy bluszczu z owocami używa się do dekoracji gwiazdkowych oraz zimowych kompozycji kwiatowych.